Reading's brightest sporting stars were celebrated at the annual sports awards on Sunday night.
Below we have listed all the award winners:
Sports Personality of the Year
Ciaran Kelly (Cygnets)
Male Sports Personality of the Year
Damon O’Neill (Boxing)
Female Sports Personality of the Year
Amy Holder (Athletics)
Anaya Patel (Table Tennis)
International Sports Personality of the Year
Jack Willis (Rugby)
Katie Henderson Memorial Trophy for Contribution to Reading Sport
Danny Carter (Rockets)
Mayor of Reading Special Award
Reading Renegades
Mayor of Reading Award
Del Shackleford (Angling)
Male Junior Sports Personality of the Year
Jack O’Donnell (Tae Kwon Do)
Felix Thomis (Table Tennis)
Female Junior Sports Personality of the Year
Zara Obamakinwa (Athletics)
Smrithi Shirol (Badminton)
Senior School of the Year
John Madejski Academy
Primary School of the Year
The Hill Primary School
Team of the Year
Reading Royals
Female Commitment to Sport
Shakira Whight (Athletics)
Megan Douglas (Rowing)
Male Commitment to Sport
Spencer Brooks (Tae Kwon Do)
Administrator of the Year
Martin Shearn (Foootball)
Club of the Year
Reading Rockets
Reading Royals Synchro Club
School Teacher of the Year
Sarah Heaps {The Hill PS)
Hannah Holt (The Hill PS)
Pride of Reading Sports Award
Debbie Daniels
Loyalty Award
Anya Mackie (Gymnastics)
Female Junior Team of the Year
Reading Rockets Under 18 Girls
Male Junior Team of the Year
Reading AC Junior Cross Country squad
Helper Loyalty Awards
Justin Plank (football)
Saskia Basinger (Synchro)
Paul Morris (Synchro)
Mark Halewood (Rockets)
Nick Whitfield (Rockets)
Helen Howson (Cygnets)
Christopher Morton (Cygnets)
Jane Turrell (Synchro)
Nicola Blinkhorn
Inspiration Award
Manu Dhaumya (Cricket)
Sophie Dale (Cygnets)
Male Improver of the Year
Hagen Mzee (Athletics)
Female Improver of the Year
Lauren Saunders (Diving)
Gemma Buley (Running)
Alexandra Thickett (Synchro)
Clubman of the Year
Jeff Pearce (Diving)
Gordon Dart (Cygnets)
Male School Personality of the Year
Reuben Muston (Boxing)
Arinze Emeka-Anyakwo (Basketball)
Female School Personality of the Year
Ella and Charlie Phillips (Cricket)
Charlie Razzell (Synchro)
Veteran of the Year
Ralph Casbeard (Tae Kwon Do)
Gary Nelson (Tae Kwon Do)
Achiever of the Year
Kiera Skeels (Football)
Anna Browne (Gymnastics)
Achieving Team of the Year
Berkshire Under 12 County Badminton Team
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here